Čajovňa dobrých ľudí, Tea House of Good People, Nitra, Slovakia - You are welcome!
www.e-tea.eu         www.bonsai-slovakia.sk          www.e-bonsai.eu

www.e-tea.sk
HOME

NOVINKY

SLÁVNE BYLINNÉ ČAJE SVETA
    - Gohyah
    - Čaj z chryzantém
    - Lapacho

ÁJURVÉDSKE ČAJE

ZELENÉ ČAJE
    - Japonsko

HIMALÁJSKE ČAJE
    - Darjeeling
      a Darjeel. fotogaléria
    - Indické čaje- kazety
    - Castleton
    - Nepálske čaje
      a Nepál fotogaléria
    - otváranie bedien
   

KERAMIKA
    - Čajová keramika A
    - Čajová keramika B
    - Čajová keramika C
    - Čajová keramika D
    - Yixing, Čína
    - Čínske čungy
    - Pravé Raku
    - s Vaším logom

MAGAZÍN
BONSAJ A ČAJ

    - Pravidelné čísla
    - Špeciál Kusamono

KONTAKT
OBJEDNÁVKY

LINKY:
ROZCESTNÍK STRÁNOK

Fotogalérie na www.tea-centrum.sk

CESTOVATEĽSKÉ FOTOGALÉRIE
A ROZPRÁVANIA

www.tea-centrum.sk

tea@e-tea.sk

i_pinus.jpg (8931 bytes)

FOTOGALÉRIA
www.bonsai
-centrum.sk

bonsai@e-bonsai.sk

wuyi.jpg (12102 bytes)

ČLÁNKY Z MAGAZÍNU
BONSAJ A ČAJ

BONSAI SLOVAKIA - medzinárodná výstava bonsajov, suiseki a čaju Výstavisko Agrokomplex, Nitra

Slávne bylinné čaje
Slávne bylinné čaje

Chrysanthemum morifolium Ramat Chrysanthemum indicum L

JŰ CHUA - Chrysanthemum morifolium .
JIE TU CHUA - Chrysanthemum indicum

Objednávky: www.e-tea.eu

Čaj z kvetov chryzantém

ČAJ Z CHRYZANTÉM
© Magazín BONSAJ A ČAJ

Autor článku:
RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra, Čajovňa dobrých ľudí

Po hektickom pracovnom dni
prichádza čas chryzantém...

RASTLINY DLHÉHO ŽIVOTA
Chryzantémy sa v klasickej čínskej medicíne využívajú už dobrých dvetisíc rokov. Prvý raz bola táto krásna kvetina popísaná v slávnom medicínskom kánone cisára Šen-nunga asi 100 rokov pred naším letopočtom. Už v tých dobách sa jej pripisovali unikátne liečivé vlastnosti, hovorilo sa najmä o predlžovaní života, dokonca o nesmrteľnosti. V časoch dynastie Chan sa z kvetov chryzantém za týmto účelom vyrábal i magický prášok, ktorý pravidelne užívali čínski cisári, ktorí sa naozaj dožívali na tie doby vysokého veku.

SYMBOL ARISTOKRACIE
Chryzantéma patrí k uctievaným čínskym rastlinám spolu so slivkou, orchideou, pivonkou a bambusom. Považovala sa za symbol aristokracie a mužnosti. Okrem toho, že krása chryzantém oslovila mnohých čínskych maliarov a básnikov, patrila k vychýreným bylinám čínskej kuchyne. Najmä v južnej Číne a menovite v slávnej kantonskej kuchyni sme sa i my s kvetmi chryzantém hojne stretali. Či už zdobili rôzne pochúťky, alebo nálev z usušených kvietkov chryzantém nám Číňania ponúkali každé ráno, aby nás nezmohli tropické horúčavy.

PROTI VETRU A HORÚČAVE
Tradičná čínska medicína nazýva vo svojich spisoch kvety chryzantém Jű Chua a využíva jej sviežu povahu, pálivú, sladkú a horkú chuť, vplyv na akupunktúrne dráhy pľúc a pečene. Na základe klasického učenia o pôsobení piatich elementov chryzantémy v ľudskom tele a najmä v pečeni rozháňajú vietor a horúčavu. Tým tíšia bolesti hlavy a závrate vzniknuté prehna-nou energiou jang v pečeni a neutralizujú toxíny.

LIEČIVÉ VLASTNOSTI
Rovnako ako tradičná čínska medicína i naša západná veda a medicína využíva liečivé vlastnosti chryzantém pri rovnakých diagnózach, aj keď terminológia sa značne líši. Čaj z kvietkov chryzantém má antiseptické účinky, zabraňuje infekciám dýchacích ciest, znižuje horúčky i bolesti hlavy, očisťuje pečeň, zlepšuje videnie, odstraňuje bolesť, zápaly a únavu očí, znižuje vysoký krvný tlak, uvoľňuje kŕče a pomáha aj diabetikom. Lieči angíny, chrípky, zápaly hrdla a najnovšie sa v Číne využívajú chryzantémy ako liek proti SARS.
Ak máte problémy s očami alebo príliš dlho čítate, či pracujete s počítačom, pripravte si nálev a teplé kvietky chryzantém si priložte na viečka, pokým nevy-chladnú. Rovnako môžete využiť ich hojivé vlastnosti pri zápaloch kože, vriedkoch alebo akné. Pokožku si nálevom z chryzantém môžete omývať a kvietky prikladať na problematické miesta.

PREVENCIA RAKOVINY
Chryzantémy sa používajú aj v prevencii a liečbe rakoviny. Čínska medicína odporúča na túto diagnózu a jej prevenciu zmes kvietkov chryzantém Jű Chua kombinovať s bylinami Gan-cao (Glycyrhiza uralensis) a Ren-šen (Panax notoginseng).
Tradičná čínska medicína využíva všetky časti chryzantém. Z koreňov sa pripravuje odvar, z listov a celých kvietkov čaj a čerstvé okvetné lístky sa pridávajú k niektorým jedlám.

Z POHĽADU VEDY
Kvietky chryzantém preskúmali mnohé vedecké laboratóriá a potvrdili, že ich liečivé vlastnosti sú podmienené aj tým, že obsahujú alkaloidy, flavonoidy, esenciálne oleje, najmä bornol, glykozidy, vitamíny A a B1, stachydrín, chryzanthemín, cholín, adenín, aminokyseliny a sú schopné inhibovať baktérie vrátane Staphylococcus aureus, Streptococcus hemolyticus B, Pseudomonas aeruginosa, Shigella dysenteriae, bacily spôsobujúce tuberkulózu a huby zapríčiňujúce rôzne dermatózy.

LEGENDA
V Číne sa traduje legenda o liečivých účinkoch čaju z chryzantém. Raz sa vraj jeden dedinčan z provincie Che-nan zapotácal pri brodení potôčika, vytekajúceho z neďalekého prameňa, v ktorom plávali lupienky chryzantém a spadol do vody. Pretože ihneď pocítil liečivé vlastnosti vody na vlastnej koži, aj ostatní dedinčania začali chodiť k prameňu a piť z neho. Verili, že sa každý z nich tak dožije 130 rokov.

DVA DRUHY CHRYZANTÉM
Chryzantémový čaj sa pripravuje z niekoľkých druhov chryzantém.
Najznámejšie z nich sú Chrysanthemum morifolium Ramat., Chrysanthemum indicum L..

JŰ CHUA
V tradičnej čínskej medicíne sa pod týmto označením skrýva Chrysanthemum morifolium a niekedy aj Dendranthema grandiflorum. Oba druhy majú rovnaké liečivé vlastnosti, aké sme už vymenovali, dávajú nálev jemnej chuti a delikátnej vône. Číňania ich nazývajú familiárne aj "mum" a Čchu Chua. Tradičná čínska medicína odporúča piť nálev z kvetov chryzantém 3x denne a kvietky lúhovať 4 minúty.

JIE TU CHUA
je pomenovanie pre divokú chryzantému Chrysanthemum indicum, ktorá má typické drobné kvietky, veľmi výraznú vôňu a nálev horkej chuti. Používa sa aj vnútorne na očistu od toxínov a bolesti hlavy, ale je výborná predovšetkým na vonkajšie použitie pri kožných problémoch, vyráž-kach, akné a boľavých očiach.

Text a foto: RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Čaj z chryzantém - Chrysanthemum morifolium

©
Magazín BONSAJ A ČAJ

Úryvok z článku ČAJ Z CHRYZANTÉM
z magazínu Bonsaj a čaj č.5

Autor:
RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra, Čajovňa dobrých ľudí
Magazín Bonsaj a čaj č. 5
© Magazín BONSAJ A ČAJ

© Čajovňa dobrých ľudí ®

Magazín Bonsaj a čaj

MAGAZÍN ON LINE
www.bonsajacaj.sk

MAGAZÍN
BONSAJ A ČAJ

Bonsai Slovakia - International Bonsai, Suiseki and Tea Exhibition in Nitra

www.bonsai-
slovakia.sk

10. medzinárodná výstava bonsajov, suiseki a čaju

BONSAI SLOVAKIA

www.e-bonsai.sk - zásielkové stránky

www.e-bonsai.sk
zásielkové stránky

ČAJOVŇA
DOBRÝCH ĽUDÍ

Čajovňa dobrých ľudí - Tea House of Good People, Nitra, Slovakia

www.tea-
centrum.sk

BONSAI CENTRUM NITRA

Nitrianska bonsajová škola

www.bonsai
centrum.sk

BONSAJOVÁ ŠKOLA

SLOVENSKÁ
BONSAJOVÁ
ASOCIÁCIA

E-mailové noviny Slovenskej bonsajovej asociácie

E-mailové
noviny SBA